Bu yıl önemli depremler yaşayabiliriz..

Bu yıl önemli depremler yaşayabiliriz..

ABONE OL
16 Ağustos 2022 14:39
Bu yıl önemli depremler yaşayabiliriz..
1

BEĞENDİM

ABONE OL

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 23. senesinde, öncelikle bu deprem de hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet, geri de kalan bizlere ise sabır ve bolca metanet dilerim..
Evet her büyük depremin yıldönümünde yine ülkemizin deprem gerçeğini konuşuyoruz ve özeleştiri mahiyetinde konuşmak gerekirse bu gerçeği çok çabuk unutuyoruz..
Ta ki bir sonraki depreme kadar…
Buna istinaden akıllara ister istemez akıllara yine olası Marmara depremi ne zaman ? sorusu geliyor…
Açıkça konuşmak gerekirse, en doğrusunu tabi ki bilen Yaradandır ancak bence fazla uzak değil.. Her verdiğim demeç de , Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde alarm zilleri çalan iki nokta var ki, bunlardan biri Bingöl ve çevresi, diğeri ise Marmara Denizi ve ayrıca Marmara Güney şeridi…
Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun 1939’da yaşanan Erzincan depremiyle başlayan, büyük deprem üretme hadisesi 1942, 1943, 1944, 1957, 1967 ve en son 1999 depremiyle son buldu.. Herkesin anlayacağı dilde konuşmak gerekirse, gözümüzün önüne bir tahterevalli getirirsek, bunun bir ucunda Bingöl bölgesi ve diğerinde ise Marmara Bölgesi kaldı…
Bence bu süreçte önce doğu, ardından da Marmara olası bu süreci yaşayabilir…
Ancak 1999 depreminden bu yana dek 23 senesine geçmesine rağmen, somut olarak ne tedbirler alındı ve gerçekten bu depremlere hazır mıyız? İşte bu tartışmanın en can alıcı kısmı…

Bu yıl önemli depremler yaşayabiliriz…
Kahramanmaraş depremselliğinin önemli derece de artması ve Doğu Anadolu Fay Zonunun, Ocak 2020′ de ki Sivrice – Doğanyol depremi sonrası bu hattın da bu sene içinde önemli ve hissedilir depremleri meydana getirebileceğini söyleyebiliriz.
Hem bir depremzede, hem de bu işe yaklaşık dokuz senesini vermiş bir deprem araştırmacı olarak soyut manada şunu diyebilirim ki, ülkemizin batısı da, doğusu da bu yıl hissedilir ve belki de hasar verici depremler yaşayabilir..
Ancak elimizdeki parametre ve anomalileri doğru şekilde yorumlarsak, depremlerden önce insanları bilgilendirdik ve yine bu depremler öncesi bilgilendirebiliriz..
Uzun lafın kısası depremleri bilerek değil, depremlere karşı önlem alarak ve bilinçli olarak ayakta kalabiliriz..

Saygılarımla
Ahmet Yakut

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • Mark

    Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

    Yanıtla
    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.